„4 czerwca” w Krzycku Wielkim

Dodano: 02 czerwca 2021

„4 czerwca” w Krzycku Wielkim

Dnia 2 czerwca 2021 r. w Szkole Podstawowej im. M. Konopnickiej w Krzycku Wielkim odbyła się uroczystość poświęcona 32 rocznicy pierwszych częściowo wolnych wyborów do Sejmu i wolnych do Senatu RP. Na uroczystości obecni byli m.in. Wójt Gminy Włoszakowice Robert Kasperczak i poseł na Sejm Grzegorz Rusiecki.

Tego dnia uczniowie i nauczyciele przyszli do szkoły ubrani w elementy pomarańczowe, żeby wspomnieć wrocławska grupę „Pomarańczową Alternatywę”, która metodami happeningowymi i teatralnymi walczyła o wolną Polskę. Uroczystość rozpoczęła się o 10:00 od odśpiewania Roty, a następnie przewodnicząca Samorządu Uczniowskiego Eliza Lorenz przedstawiła historię pierwszych częściowo wolnych wyborów. Po niej głos zabrał dyrektor Leszek Barszcz, który wyjaśnił uczniom, dlaczego należy pamiętać o tej dacie, dlaczego pokojowy zryw Polaków był tak ważny w historii Polski i świata. Po nim głos zabrał Wójt Gminy Włoszakowice Robert Kasperczak, który mówił o pierwszych wolnych wyborach samorządowych, przygotował kilka zagadek dla uczniów i samorządowych ciekawostek. Jako ostatni kilka słów do uczniów skierował poseł Grzegorz Rusiecki, podkreślając historyczną wagę tego wydarzenia i radość, że jest ono wspominane w krzyckiej szkole.

Po tych słowach przewodnicząca Samorządu Uczniowskiego poinformowała zebranych, że po zakończeniu uroczystości odbędą się wybory nowego przewodniczącego Samorządu Uczniowskiego. Karty do głosowania mieli już uczniowie rozdane, a urna została wniesiona na boisko szkolne. Na karcie do głosowania oprócz listy kandydatów, znajdował się także tekst piosenki J. Kaczmarskiego „Mury”, którą odśpiewali wszyscy zebrani.

Wrzuceniem kart do głosowania skończyła się pierwsza część tej uroczystości. W drugiej wzięli udział uczniowie klas I-III, który rysowali na boisku szkolnym obraz wymarzonej wolnej Polski.

Organizatorzy: M. Kośmider, L. Barszcz, współpraca: B. Leszkowicz-Barszcz

Leszek Barszcz